Inicjatorem powstania Zoppoter Lawn – Tennis Klub  w 1900 roku był znany organizator ruchu tenisowego nadporucznik Friedrich Schlepps. W pierwszym roku istnienia chęć członkowstwa zgłosiło 121 członków. W szeregach klubu znaleźli się oddani działacze, których celem było szerzenie tej dyscypliny sportu.

Na początku wieku  Sopot stał się ośrodkiem, w którym coraz bardziej znaczącą rolę odgrywały turnieje tenisowe. Corocznie organizowany tydzień sportu był bardzo oczekiwanym wydarzeniem, którego punktem kulminacyjnym  były międzynarodowe rozgrywki na korcie. Zawsze w czwartek miłośnicy tenisa mogli przyglądać się zmaganiom najlepszych zawodników, którzy z sympatii do kurortu zawsze chętnie przyjeżdżali na turniej. O końcu wyjątkowej epoki dla miasta zadecydowała I wojna światowa. Zaprzestano urządzania turniejów, a zaniepokojeni sytuacją kuracjusze opuścili miasto. W użyciu zostało 6 kortów po lewej stronie ulicy Powstańców Warszawy. Tych po prawej już nie reaktywowano, do dziś pozostały po nich zadrzewione place. W trakcie wojny liczba członków klubu zmalała do 50 osób. Tenisiści zmienili białe stroje na ciemne mundury, a wielu z nich, tak jak major Schlepps nigdy już nie powróciło do Sopotu.

Po wojnie tenis okazał się równie popularną grą, jak ruletka. Sportowe wrażenia koncentrowały się w domku klubowym, który w 1927 roku został rozbudowany o dwa boczne skrzydła w sąsiedztwie 18 w pełni urządzonych kortów. Drewniana hala tenisowa, która pozwala grać, gdy pogoda nie sprzyjała została oddana do użytku w 1924 roku, a specjalnie zatrudniony trener służył, jako partner do gry i nauczyciel.

Zdjęcia archiwalne z Muzeum w Sopocie